RenEU – New Renaissance in Europe.
Szlak Renesansu w Malopolsce 2014
Relacja
Projekt RenEU – New Renaissance in Europe. Szlak Renesansu w Malopolsce 2014 realizowany w ramach Programu Kultura 2007-2013 przez Stowarzyszenie Willa Decjusza we wspólpracy z zagranicznymi partnerami z 4 regionów europejskich (Wlochy, Hiszpania, Portugalia, Francja), skupia sie na przeprowadzeniu dzialan, zmierzajacych do przygotowania i wykreowania wspólnej europejskiej platformy komunikacji medialnej dotyczacej szlaku kulturowego skoncentrowanego wokól tematu dziedzictwa kulturowego zwiazanego z Renesansem w wymiarze europejskim.
Pobierz:

Opracowanie dotyczace RenEU

Plan witryny internetowej
Partnerami projektu sa:
Region Toskania - (Florencja, Wlochy);
Alhambra and Generalife (Region Andaluzja, Granada, Hiszpania);
Stowarzyszenie Willa Decjusza – (Region Malopolska, Kraków, Polska);
Setepés – Instytucja dzialajaca w strukturach europejskiej inicjatywy obywatelskiej „A Soul for Europe” (Region Porto, Portugalia);
Mission Val de Loire (Instytucja wspólpracujaca z Regionem Centalnym oraz Pays de la Loire, Francja).
5 szlaków tematycznych zaproponowanych przez Partnerów i zwiazanych z poszczególnymi regionami stworzy wspólna europejska platforme komunikacji medialnej.
W pierwszej fazie realizacji projektu, podczas wspólnych roboczych spotkan, zaproponowane szlaki kulturowe zostaly poddane doglebnej analizie z udzialem wszystkich partnerów. W wyniku tych dzialan osiagnieto nastepujace rezultaty:
- wyloniono najbardziej kluczowe elementy dotyczace kazdego szlaku kulturowego;
- oznaczono wzajemne historyczne powiazania pomiedzy poszczególnymi regionami;
- zdefiniowano sposoby komunikacji i adresowania informacji na temat szlaków do odpowiednich grup docelowych;
- wyloniono narzedzia do stworzenia wspólnej platformy internetowej;
- opracowano materialy tekstowe oraz wizualne dostepne na projektowej stronie internetowej w sposób skoordynowany zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.
Aktualnie prezentujemy robocza wersje, budowanej we wspólpracy z Partnerami, strony internetowej wraz z materialami dotyczacymi Szlaku Renesansu w Malopolsce.
Efektem koncowym bedzie zintegrowanie europejskich szlaków w jedna polaczona siec interdyscyplinarnych kulturowych doswiadczen. Wydarzeniem zamykajacym projekt bedzie zorganizowana we Florencji debata w formule otwartej lekcji na temat Renesansu, szlaków kulturowych oraz wokól charakterystyki wspólczesnej Europy i definicji idei nowego Renesansu jako kulturowego fenomenu.
RenEU - New Renaissance in Europe.
Szlak Renesansu w Malopolsce 2014
Willa Decjusza w Krakowie 26 i 28 listopada

W dniach 26 i 28 listopada w Willi Decjusza odbeda sie warsztaty artystyczne poswiecone tematyce: Muzyka wspólczesna i dawna w zabytkowej przestrzeni.
W dniu 26 listopada zapraszamy na spotkanie z chorwackimi artystami gitarzysta i kompozytorem Damirem Halilicem (HR) i rezyserem filmowym, operatorem Igorem Modricem (HR). Projekcja multimedialna wzbogacona neorenesansowymi utworami przygotowanymi do adaptacji teatralnych prezentowanych w otoczeniu XVI-wiecznej architektury Londynu bedzie pretekstem do rozwazan na temat interpretacji i przeniesienia dawnych utworów dla wspólczesnych odbiorców.
28 listopada zapraszamy na prezentacje nagran plytowych oraz archiwalnych materialów filmowych z muzyka renesansu i poezja Jana Kochanowskiego, w których udzial wzieli: Anna Dymna, Jan Kowin Kochanowski, Jerzy Trela.
Zaprezentowane zostana:
- film zrealizowany przez TVP na Zamku Królewskim na Wawelu pt. Muzyka i slowem pisane - Camerata Cracovia;
- teledysk (2003) do plyty Jan Kochanowski poezja i muzyka;
- prezentacje multimedialna (dyskografia zespolu Camerata Cracovia).
W ramach prezentacji przedstawionych zostanie kilkanascie zabytków z okresu renesansu z Polski i Niemiec, gdzie muzyka dawna stanowila zarówno pretekst do udostepnienia obiektów lub wzbogacala program przygotowany dla zwiedzajacych.
Spotkanie poprowadzi Ireneusz Trybulec, kierownik artystyczny zespolu Camerata Cracovia.
Po spotkaniu zapraszamy do zwiedzania Willi Decjusza w towarzystwie przewodnika.

Projekt zostal zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Kultura Komisji Europejskiej

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Malopolskiego
Organizatorzy: www.villa.org.pl
Sponsorzy: Siemens, PZU
Partner: Tauron Dystybucja
RenEU - New Renaissance in Europe.
Szlak Renesansu w Malopolsce 2014
19 listopada 2014 (sroda) - Zamek na Mirowie w Ksiazu Wielkim

Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Zespól Szkól im. W. Witosa w Ksiazu Wielkim serdecznie zapraszaja do renesansowego palacu Myszkowskich w Ksiazu Wielkim. 19 listopada 2014 (sroda) o godz. 13.30 w zabytkowych wnetrzach wystawiony zostanie spektakl „Satyr albo Dziki Maz” Jana Kochanowskiego. Spektakl zostal przygotowany przez aktorów Teatru Starego: Boleslawa Brzozowskiego, Juliusza Chrzastowskiego, Rafala Jedrzejczyka. W odslonie prezentowanej w Ksiazu Wielkim aktorzy wystapia z towarzyszeniem Zespolu Muzyki Dawnej i Tanca im. Bl. Matki Zofii Czeskiej pod kierunkiem Hanny Malskiej.
W zespole wystapi grupa instrumentalna: (skrzypce, altówka, flet sopranowy, flet altowy, fagoty i instrumenty perkusyjne), wokalna oraz dwie 2 pary taneczne.
W programie zaprezentowane zostana utwory:
Tourdion ze zbioru P. Attaingnata
Jeszcze slonce promieni swoich nie stracilo - piesn 1654 r.
Szeremala - Fatalia blazenska - 2 tance Anonim XVII w z elementem akrobacji
Niescie chwale mocarze - Psalm XXIX Mikolaja Gomólki
Polorum Regina - piesn XIV w.
Dodatkowo widzowie beda mieli okazje poznac historie i otoczenie i wnetrza Zamku na Mirowie w towarzystwie przewodnika.
Wstep wolny

Ministerstwo Kultury

Projekt zostal zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Kultura Komisji Europejskiej

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Malopolskiego
Organizatorzy: www.villa.org.pl
Sponsorzy: Siemens, PZU
Partner: Tauron Dystybucja
oraz
Zespól Szkól im. Wincentego Witosa
RenEU - New Renaissance in Europe.
Szlak Renesansu w Malopolsce 2014
25 pazdziernika 2014 (sobota) - Zamek w Suchej Beskidzkiej

Stowarzyszenie Willa Decjusza, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Miejski Osrodek Kultury „Zamek” serdecznie zapraszaja do renesansowego Zamku w Suchej Beskidzkiej.
W sobote 25 pazdziernika 2014 zapraszamy do udzialu w zorganizowanej wizycie studyjnej. Zwiedzajacy beda mieli okazje poznac historie i wnetrza zamku w towarzystwie przewodnika oraz uczestniczyc w spacerze po centrum Suchej Beskidzkiej, gdzie miedzy innymi znajduje sie zespól budynków koscielnych wraz z renesansowa czescia dawnego klasztoru kanoników regularnych. Tego wieczoru w dawnych murach zamkowych wystawiony zostanie spektakl „Satyr albo Dziki Maz” Jana Kochanowskiego, który zostal zaadaptowany specjalnie do zabytkowych wnetrz.
Program
25 pazdziernika 2014 (sobota)
14.30 zwiedzanie zamku oraz zespolu koscielnego wraz z renesansowa czescia dawnego klasztoru kanoników regularnych.
18.00 spektakl „SATYR albo Dziki Maz“ Jana Kochanowskiego
wystepuja:
Boleslaw Brzozowski
Juliusz Chrzastowski
Rafal Jedrzejczyk
oraz
Zespól Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione
Spektakl „Satyr albo Dziki Maz” Jana Kochanowskiego zostal specjalnie zaadaptowany do zabytkowych wnetrz Zamku w Suchej Beskidzkiej. Tym razem krakowskim aktorom (Boleslaw Brzozowski, Juliusz Chrzastowski oraz Rafal Jedrzejczyk) towarzyszy lokalny Zespól Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione, dzialajacy przy Miejskim Osrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej. W scenariusz spektaklu wpleciona zostala muzyka z okresu renesansu, która zespól przygotowal pod kierunkiem Agnieszki Bernackiej (kierownictwo artystyczne). W programie znalazly sie utwory instrumentalne wykonane na takich instrumentach jak: skrzypce, bebny, citola i flety oraz wokalne:
Taniec polski „Rex” – Tabulatura Jana z Lublina (1540)
„Cantio Polonica” – Tabulatura lutniowa Wojciecha Dlugoraja 1619 z tekstem „Komum ja kwiateczki rwala” z „Panny IV” z „Piesni Swietojanskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego
Balet dworski „La villanella Balleto” – Fabritio Caroso 1581
“ Tourdion” – Anonim XVI w. ze zbioru Pierre Attaingnat 1530 r.
Staropolska piesn „Kedykolwiek teraz jestes” – Anonim XVII w.
Taniec „Hajducki” - Tabulatura Jana z Lublina (1540 )
Zespól Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione jest zespolem instrumentalno - wokalnym, który powstal w maju 1997 r. przy Miejskim Osrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej.
Czlonkami zespolu sa dzieci i mlodziez suskich szkól. W repertuarze zespolu znajduja sie: muzyka, piesni i tance dworskie XIV - XVII wiecznej Europy.
Zespól aktywnie uczestniczy w zyciu kulturalnym miasta i regionu, koncertuje równiez w innych miastach Polski (Dworek w Stryszowie, Muzeum Historyczne w Opatowie, zabytkowy kosciól w Graboszycach, zabytkowy kosciól w Sosnowicach/Brzeznica, kosciól sw. Krzyza w Cieszynie, Piwnica pod Baranami w Krakowie, Wierzynek w Krakowie).
Zespól wielokrotnie uczestniczyl w Malopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Malopolski” zdobywajac GRAND PRIX Festiwalu w 2007 roku. Dwukrotnie uczestniczyl w Ogólnopolskim Festiwalu Zespolów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu (wyróznienie, 2005 i 2007). Dorobkiem artystycznym zespolu jest równiez trzykrotne nagranie plyty z muzyka XIV – XVII wieku – piesni, tance dworskie i koledy staropolskie. Zespól posiada bogate instrumentarium: kopie renesansowych i barokowych fletów prostych, szalamaje hiszpanska, fidel, skrzypce, instrumenty perkusyjne.

Projekt zostal zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Kultura Komisji Europejskiej

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Malopolskiego
Organizatorzy: www.villa.org.pl
Sponsorzy: Siemens, PZU
Partner: Tauron Dystybucja
RenEU - New Renaissance in Europe.
Szlak Renesansu w Malopolsce 2014
Nocne zwiedzanie Zamku na Mirowie w Ksiazu Wielkim, 31 maja (sobota) 18.00-23.00

Zespól Szkól im. Wincentego Witosa, gospodarz palacu Myszkowskich w Ksiazu Wielkim oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza serdecznie zapraszaja na nocne zwiedzanie Zamku na Mirowie. Obiekt zostal wybudowany w latach 1585-1595 przez florenckiego architekta i zarazem rzezbiarza Santi Gucciego, nadwornego artysty Zygmunta II Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego, który pozostawil wiele cennych dziel nie tylko na terenie Krakowa, ale takze w oddalonych od ówczesnej stolicy Polski miejscowosciach.
W sobote 31 maja zwiedzajacy beda mieli okazje poznac historie i wnetrza zaprojektowanego w stylu póznorenesansowym palacu Myszkowskich, który usytuowany jest na wynioslym wzgórzu Mirowskim i z racji swego polozenia nazywany Zamkiem na Mirowie. Tego wieczoru w dawnych murach palacu zabrzmi takze muzyka najwiekszych europejskich kompozytorów w wykonaniu: Heleny Ponomarenko (skrzypce), Lidii Chmielewskiej (altówka) i Edyty Piwowarczyk (fortepian).
Na co dzien obiekt jest zamkniety dla turystów i miesci sie w nim Zespól Szkól im. Wincentego Witosa, który udostepnil swoja siedzibe dla zwiedzajacych. Koordynatorem programu RenEU - New Renaissance in Europe. Szlak Renesansu w Malopolsce 2014 jest Stowarzyszenie Willa Decjusza (www.villa.org.pl) we wspólpracy z Urzedem Marszalkowskim Województwa Malopolskiego.
Zamek na Mirowie, ul. Wincentego Witosa 10, 32-210 Ksiaz Wielki, tel. 41 38 38 010 www.zsppksiaz.republika.pl
Program
18.00 zwiedzanie Zamku na Mirowie w Ksiazu Wielkim*
19.00 Koncert Europejska muzyka taneczna w dawnych dworach i palacach cz. I
20.00 zwiedzanie Zamku na Mirowie w Ksiazu Wielkim*
21.00 Koncert Europejska muzyka taneczna w dawnych dworach i palacach cz. II
21.30 zwiedzanie Zamku na Mirowie w Ksiazu Wielkim*
22.30-23.00 poszukiwanie legend, bialej damy i inne niespodzianki
*oprowadzanie w towarzystwie kustosz Wioletty Kozlowskiej
Koncert Europejska muzyka taneczna w dawnych dworach i palacach
Wykonawcy:
Helena Ponomarenko skrzypce
Lidia Chmielewska altówka
Edyta Piwowarczyk fortepian
Program koncertu:
J. HAYDN (1732-1809) serenada
L. van BEETHOVEN (1770-1827) menuet
W. A. MOZART (1756-1791) menuet
H. PURCELL (1659-1695) rondo
J. P. RAMEAU (1683-1764) gawot
F. J. GOSSEC (1743-1829) gawot
A. VIVALDI (1678-1741) koncert nr 4 f-moll Zima cz2
J.S. BACH (1685-1750) menuet, Siciliana, aria na strunie G
L. BOCCHERINI (1743-1805) menuet
G. F. HAENDEL (1685-1759) aria

Projekt zostal zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Kultura Komisji Europejskiej

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Go¶cinna”
Organizatorzy:

Zespól Szkól im. W. Witosa w Ksiazu Wielkim

Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 lipca 17 a, 30-233 Kraków
tel. 012 425 36 44
www.villa.org.pl
Sponsorzy: Siemens, PZU
Partner: Tauron Dystybucja
Patronat medialny:
TVP Historia
Spotkania z Zabytkami
Wrota Malopolski
krakow.pl
wKrakowie.pl
kulturatka.pl
YouGO!
zobacz też poprzednie edycje Szlaku Renesansu w Małopolsce:
2013 |
2012 |
2011 |
2010 |
2009 |
2008 |
2007